איך מזהים אסתמה?

ניווט מהיר

אסתמה מהווה את אחד התסמונות הרפואיות המוכרות ביותר בימינו, ועדיין, אנשים רבים לא מצליחים להבין עד הסוף מה היא בדיוק. בשורות הבאות נלמד על מה היא אסתמה, מה גורם להיווצרותה , איך מזהים אותה, וכיצד נהוג לטפל כיום באנשים שמתמודדים עם המחלה. כל זאת ועוד, בשורות הבאות שמובאות כאן לידכם.

בתור התחלה – מה זה אסתמה?

אסתמה היא למעשה מחלה דלקתית אשר משפיעה על דרך הנשימה, כלומר הסימפונות שלנו. כתוצאה ממחלה זו, דרכי הנשימה של אלו שמתמודדים עם המחלה נחסמות. בדרך כלל, האסתמה תביא יחד איתה תקופות רגועות יותר, שבהן לא נבחין כלל מגורמים של מחלה זו בגוף שלנו, ולא יהיו תסמינים בכלל. אולם, אכן יהיו תקופות שבהן היא מופיעה, והתסמינים שלה אכן מורגשים. כיום, ישנם מספר דרכי טיפול רפואיות לטיפול באסתמה, זאת לצד תרופות סבתא לשיעול שנועדו כולם להתמודד עם האסתמה ועם התסמינים שלה. על פי המחקרים הרפואיים, כיום בערך חמישה אחוזים מכלל תושבי העולם סובלים ממחלה זו ברמה כזו או אחרת.

איך מזהים?

למעשה, במרב המקרים נזהה את האסתמה בגיל צעיר, ואצל רופא הילדים שלנו. מחלה זו, מאופיינת לרוב באירועים חוזרים ונשנים בהם מורגש חוסר יכולת נשימה. רופא הילדים, לרוב יאבחן את המחלה באמצעות בדיקה של תפקוד הריאות שלנו, שעוזרת מאוד לאבחן האם היא קיימת אצל אדם מסוים. בנוסף, כל בן אדם עם אסתמה צריך לבצע בדיקה נוספת על מנת להבין האם האסתמה מופיעה אצלו בשל אלרגיה מסוימת. המטרה של הבדיקה האלרגית הינה לזהות האם ישנם חומרים שעדיף שנמנע מהם, זאת בשל העובדה שחומרים אלה רק עשויים להחמיר את המצב הרפואי של אלה שסובלים מהם.

מה יכול לעזור במצבים אלו?

כאמור התקף אסתמה, בא לידי ביטוי בקוצר נשימה, היווצרות קיצונית של ליחה, צפצופים ועוד. התקפים לרוב לא קיימים מאה אחוז מהזמן ויש כמובן זמנים שקטים. פרט לטיפול הקונבנציונלי שלרוב מאופיין בנטילת תרופות הן באופן קבוע והן בזמן התקף, תלוי בחומרה המחלה, ניתן לטפל בבעיה, גם באמצעות טיפולים מתחום הרפואה המשלימה.

 

טיפולים המבוססים על עקרונותיה של הרפואה המשלימה מאפשרים למטופל להנות מחיים בהם התקופות השקטות עולות על התקופות עם ההתפרצויות. טיפולי מגע למשל, מסייעים במידה רבה להפחית את רמות הלחץ שיש לנו בגוף. אפשר לשלב טיפולים כמו טווינא או שיאצו. בנוסף, דיקור הלקוח מתחום הרפואה הסינית, מסייע לחזק את הריאות והכליות אשר בעצם מעגנות את מערכת הנשימה. גם באמצעות לימוד והקשבה לגוף שלנו בשיטות כמו ביופידבק, היפנוזה וכדומה, אנו יכולים לזהות מתי הגוף שלנו נמצא בסוג של מצוקה ואז בעצם להתאים לו סוג של טיפול מונע.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: