קניית דירה

ניווט מהיר

קנייה של דירה היא תהליך לא פשוט שמעורבים בו כמה וכמה אנשי מקצוע מתחומים שונים אך חשוב לא פחות – מעורב כאן סכום גדול מאד של כסף. סכומי הכסף הנדרשים לשם קניית דירה אינם נמצאים בדרך כלל באופן זמין אצל רוב האזרחים במדינה ולכן מה שכרוך בקניית הדירה הוא התהליך של לקיחת משכנתא. כיום יש כמה וכמה גופים שמהם אפשר לקבל את ההלוואה הזאת ומכיוון שמדובר בסכום כסף גדול מאד הרי שצריך לבחור בקפידה את כל הסעיפים והתנאים שלו, זאת על מנת לוודא שאפשר יהיה לעמוד בהתחייבות של ההחזר לאורך הרבה שנים. בשנים האחרונות הפכו שירותי ייעוץ למשכנתאות פופולריים ומבוקשים מתוך ההבנה של אותם אנשים שמדובר בתהליך מקצועי שהם חייבים שיהיה לצדם מי שמבין ובקיא בתחום וכך יוכל לתת להם את הייעוץ הטוב ביותר.

 

מה התהליך של קניית הדירה?

כאמור, עוד לפני קניית הדירה צריך לבחור את מסלול המשכנתא הטוב ביותר והמתאים ללקוח. הסכום עצמו יהיה הסכום הדרוש לקניית הדירה וסכום נוסף שהוא הריבית, כלומר התשלום לבנק עבור מתן ההלוואה. כאשר יש בתמונה יועץ משכנתא הוא יגיע עם הלקוח לכל הפגישות בכל הבנקים ובכל הסניפים ויידע להסביר לו בדיוק את הפירושים של כל המושגים של תחום המשכנתאות, יסביר לו איך הצעה זו תהיה טובה יותר מהצעה אחרת שניתנה ואיך לבחור מבין ההצעות שהוא קיבל. חשוב לדעת שהיחס כלפי לקוח שמגיע עם יועץ מקצועי צמוד יהיה שונה מאשר לו הלקוח יגיע לבדו, שכן כאשר יש גם יועץ שדואג לאינטרסים של הלקוח שלו הרי שאי אפשר יהיה לנצל את חוסר הידע שלו בתחום המורכב והסבוך. היועץ יעזור לבחור את מסלול ההחזר הכי טוב ואטרקטיבי ללקוח והסכום יועבר לחשבון הבנק של מוכר הדירה או הקבלן. על פי סעיפי ההסכם יתחיל ההחזר החודשי והיועץ ינחה את הלקוח שלו מה עליו לעשות.

 

החשיבות של ביצוע התהליך כמו שצריך ועם אנשי המקצוע הנכונים

כאמור, יש חשיבות גבוהה מאד שלא לגשת לתהליך של לקיחת משכנתא וקניית דירה ללא אנשי מקצוע צמודים שהתפקיד שלהם הוא להסביר ללקוח כל מה שקורה, לעזור לו להבין את המשמעויות של ביטויים, מספרים או אחוזים ולבצע עבורו את כל הסימולציות החישוביות בנוגע לכדאיות של מסלול החזר זה או אחר. כל לקוח כזה הוא עולם ומלואו עבור היועץ ולכן לכל לקוח יתאים מסלול החזר אחר ושונה. הבנקים לעיתים קרובות מתבססים על חוסר הידע של הלקוחות שמגיעים לבד ומנסים להציע להם הצעות שתהיינה עבורם הרבה פחות כדאיות או אטרקטיביות אך כאשר יהיה בתמונה יועץ – זה לא יקרה. כאשר כל שינוי קטן בחוזה יכול להיות משמעותי וכרוך באלפי שקלים במצטבר – חשוב שאיש מקצוע ידאג ללקוח שלו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: