מכון גמילה מסמים מה התפקיד שלו ואיך זה יכול לעזור

ניווט מהיר

התמכרות בכל תחום היא קשה מאד גם לאדם החווה אותה וגם לכל סביבתו התומכת. אם אתם או אדם הקרוב אליכם מרגישים שהשימוש בסמים, קלים או קשים, הופך להיות התמכרות שלכם, יתכן וכדאי לברר על אפשרויות שונות שיעזרו לכם או ליקירכם לעבור גמילה מסמים. התמכרות היא מצב בו אדם בתהליך עלול לוותר על חלקים מעצמו, מאישיותו, מדרכי התנהגות מסוימות בגלל שהוא חש תשוקה לחומר מסוים או להתנהגות. בעבר התמכרות כללה בעיקר שימוש בחומרים כמו אלכוהול וסמים אבל כיום מתייחסים גם להימורים, מין ושופינג כהתנהגויות שעלולות להפוך להתמכרות. לא תמיד קל לזהות כשמדובר בהתמכרות, מכיוון שחלק מההתמכרויות כוללות התנהגויות בתחום הנורמטיבי כמו אכילה או קניות.

איך מכון לגמילה יכול לעזור?

אם אדם חווה התמכרות לסמים הוא עלול לסבול מהשלכות בריאותיות, נפשיות וכלכליות, פגיעה ביחסים שלו עם הקרובים אליו ועוד. לכן, פעמים רבות כשאדם מגיע לקצה, הוא מופנה על ידי הסביבה שלו או מאשפז את עצמו במכון גמילה. במכון גמילה מטפלים לרוב גם בפן הפיזי של התנקות מסמים, אבל גם בתהליך שיקום נפשי, בליווי בעלי מקצוע מתחום בריאות הנפש, לעיתים בקבוצה ולעיתים בטיפול פרטני או בשילוב בין השניים. הטיפול במכון יכול להיות באשפוז ובמגורים או בטיפול יום. ישנן מגוון שיטות טיפול המשתנות ממסגרת למסגרת. לדוגמה אחת השיטות המוכרות היא שיטת 12 הצעדים עליה אנחנו שומעים בקולנוע ובטלוויזיה. פעמים רבות הקושי האמיתי בהתמכרות הוא למצוא סביבה תומכת ומלווה שתעזור למכור לצאת מהמעגל בו הוא נמצא.

איפה קיימים מכוני גמילה מסמים?

מכוני גמילה קיימים בכל רחבי הארץ, לא כולם עוסקים בכל סוגי ההתמכרויות, ישנם מכונים המכוונים להתמכרות ספציפית.

איך בוחרים מכון ראוי?

בעיקרון, אחד הדברים הכי חשובים הוא להבין את התהליך בצורה עמוקה ויסודית. יש הבדל גמור בין אדם שנגמל מתרופה, אדם שנגמל מעישון, אדם שנגמל מגלוטן או אדם שנגמל מסמים. רק אחרי שנאפיין את תהליך הגמילה בצורה עמוקה ונבין לקראת מה אנחנו הולכים, נוכל לבחון מכון או שיטה שתתאים לנו או לאדם הקרוב לנו. ניתן לברר על הנושא בצורה יותר עמוקה דרך עמותות שמתעסקות בתחום, להצטרף לקבוצות ברשתות החברתיות, לקרוא מידע וכמובן לדבר עם אנשים בין אם מהתחום ובין אם אנשים שעברו גמילה בעצמם. אין ספק כי גמילה מקצועית, יסודית ועמוקה יכולה להחזיר אתכם לתלם ולאפשר לכם לקיים חיים נורמטיביים המשלבים בין עבודה, השכלה, חיי משפחה, זוגיות וכיוצא בזה. יש היום כל מיני שיטות לסייע לאדם להיגמל ולכן כדאי להשות ביניהן ולקבל החלטה מקצועית.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: