מה ההגדרה של אלימות כלכלית

ניווט מהיר

כבר שנים שכותרות בתקשורת עוסקת בנושא של אלימות, אלימות בכבישים, אלימות כלפי נשים, רצח ועוד. ישנו תחום שלעיתים פחות מדובר אבל הוא קשה לא פחות וזה התחום של אלימות כלכלית. אלימות זו תתקיים לרוב בתוך משפחה על ידי אחד מבני הזוג. מדובר על מצב בו בן הזוג משתמש במשאבים ובכסף כאמצעי לשליטה על בן הזוג, כאמצעי לאיום או כסנקציה.

מה באה לידי ביטוי אלימות כלכלית?

ישנן צורות שונות לאלימות כלכלית, אם אתה או את מזהים את עצמכם בין השורות אל תהססו לפנות לבעלי מקצוע שילוו אתכם כמו עורך דין מעצרים, שירותי רווחה, עובד סוציאלי וכדומה.

  1. כאשר אחד מבני הזוג מונה את הגישה לכסף, חשבונות בנק או מידע על רכוש
  2. כאשר אחד מבני הזוג אוסר על השני להחזיק כרטיס אשראי, פנקס צ'קים או כל אמצעי תשלום אחר
  3. כאשר אחד מבני הזוג יוצר חובות על שם בן הזוג השני באופן פסול
  4. כאשר אחד מבני הזוג מונע מהשני לעבוד, להרוויח כסף או לקבל תשלום
  5. כאשר יש התקטננות על כל הוצאה קטנה, בדיקה וניסיון להוכיח

מה עוד חשוב לדעת בנושא?

אלימות כלכלית יכולה לקרות אצל כל זוג, גם כאשר מדובר במצב כלכלי טוב. מה שהופך אלימות כלכלית לאלימות זה כאשר מדובר על דפוס התנהגות ושליטה מתמשכים. אלימות זו יכול להופיע לאורך כל הזוגיות, בתהליכי פרידה וגם לאחר הפרידה. האלימות הזו יכולה להתקיים בפני עצמה אבל גם לצד סוגי אלימות שונים כמו אלימות פיזית, אלימות מילולית או אלימות מינית. הפגיעה של אלימות פיננסית היא קשה וההשלכות שלה משפיעות לטווח ארוך על בן הזוג שנפגע.

את חושדת שאת קורבן לאלימות כלכלית איך תזהי את זה ומה עלייך לעשות?

אם את מרגישה שאת לא יכולה לעשות שום צעד שקשור לכסף בלי לשאול את בעלך או בן הזוג שלך לפני, בלי לבקש לכך רשות, זה הוא הסימן הראשון. אם אין לך כסף משלך, כרטיס אשראי משלך, עם השם שלך, אם הבעל שלך בודק כל דבר שאת קונה ואולי אפילו מנהל עלייך סוג של מעקב קניות, זה סימן מספר שתיים שאת קורבן לאלימות כלכלית. אם את מפחדת, מפחדת לשאול, מפחדת לבקש, צריכה משהו שקשור לקנייה עם כסף אבל לא קונה מפחד, יכול מאוד להיות שזה הסימן השלישי שצריך להדליק לך נורה אדומה. אם אתם רבים בלי סוף ומתווכחים על כסף, אם את מרגישה שאת בתוך מלחמת התשה ומתנהלת על בסיס מניפולציות, אם בעלך או בן הזוג שלך מקטין אותך, רומס אותך ומנהל איתך פנקסנות על כל דבר ועניין את נמצאת בתוך סכנה של ממש, ויש מאות מקרים של התאבדויות בשל אלימות כלכלית. התייעצי עם עורך דין וצאי בבטחה ממערכת יחסים אלימה לא פחות מכל אלימות אחרת.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: