אדריכלות ירוקה – מה חשוב לדעת?

ניווט מהיר

יחד עם חלוף השנים האחרונות, אי אפשר שלא להבחין במגמה חדשה ברחבי העולם כולו, והיא המעבר לבנייה הירוקה שכן, בעת בה אנו מתבוננים לעומק במצבו של כדור הארץ, לא קשה להבין מהן הסיבות שהובילו לכך. למעשה, הנזקים שבני האדם גורמים לאיכות הסביבה הם עצומים, בעוד כי המשאבים החיוניים עבור האדם מתכלים יחד עם השנים, והמחירים בתעשיות השונות עולים בעקבות זאת. על כן, כאשר הדבר נוגע לתחום הנדל"ן הפתרון היחידי הוא המעבר לשיטת אדריכלות ירוקה. אז מה חשוב לדעת? המשיכו לקרוא ותגלו. 

 

אז מהי אדריכלות ירוקה?

 

אדריכלות זו היא למעשה גישה מערכתית לתכנון, בנייה ולתפעול של בתי מגורים פרטיים ומשותפים, גישה שמטרתה העיקרית הינה להוביל לחיסכון עצום באנרגיה, חומרי גלם ומשאבים טבעיים, בדומה לשירותיו של יועץ תרמי המבצע בידוד תרמי שמעניק לאנשים במבנה את האפשרות לבצע שימוש מופחת במכשירי חשמל לצורך ויסות הטמפרטורה, ובמילים אחרות – חיסכון במשאבים. האדריכלות הירוקה מיועדת במטרה למנוע פגיעה במשאבים טבעיים חיוניים אשר מתכלים מהעולם, והיא מתבססת על המעבר לשימוש בחומרי אשר נחשבים כידידותיים לסביבה, או לחילופין חומרים שעברו מיחזור. 

 

דגשים עיקריים בתחום

 

במידה ונחליט לצלול לעובי הקורה, ראוי לציין את השיטות העיקריות שידועות כיום בתעשיית האדריכלות והבנייה הירוקה. השלב הראשוני הוא למעשה ההעמדה של הבית שכן, בשלב זה עולה הדרישה למקם את הבית בצורה שתפיק את המקסימום מכל המשאבים הטבעיים שסובבים סביב חלל הבית, בין אם מדובר על כיווני השמש, תנאי מזג האוויר וכן הלאה. למעשה, בית ירוק לא יכול להיות בית שלא מתייחסים לדברים הללו כבר בשלב התכנון הראשון. עקרון מפתח נוסף וחשוב לא פחות בעולם האדריכלות הירוקה הוא הצללות, כלומר, תכנון נכון של הפתחים במבנה, במטרה שיהיה ניתן לנצל בעזרתם את האנרגיה הסולארית של השמש, ולאוורר את הבית. במידה ובאוורור הבית עסקינן, ראוי לציין כי הדבר מסייע להכניס את האוויר הטבעי לבית, מה שמוביל לצינון המבנה במהלך חודשי הקיץ החמים, ומקטין בצורה משמעותית את הלחות הקיימת. 

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: