אילו מחלות דלקתיות נפוצות קיימות כיום בעולם?

ניווט מהיר

 מחלות דלקתיות, הן מסוג המחלות הנפוצות ביותר בחיים שלנו כיום. לאורך חייו של בן אדם טיפוסי, הוא עלול לחלות  לפחות פעם אחת, אם לא יותר, במחלה דלקתית אחת לפחות. רובן, אם לא כולן, מהוות מחלות שחולפות לאחר זמן מה, כאלה שלא מצריכות טיפול דרמטי או כאלה שמשביתות את האדם שסובל מהם לפרק זמן גדול מידי. בין אם מדובר במחלות דלקתיות בשרירים ועצמות הגוף, ובין אם מדובר על מחלות דלקתיות הקשורות לעור האדם – בכל מקרה מדובר על מצב לא נעים, שיכול לגרום ללחץ רב אצל האדם שסובל מהן. בשורות הקרובות, נביא לידכם מידע נוסף על אחת המחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בעולם כיום, ואנחנו כמובן מדברים על מחלת הפורפורה.

על פורפורה – אחת מהמחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי כיום

פורפורה, היא אחת מהמחלות הדלקתיות הנפוצות ביותר בעולם המערבי כיום, מחלה שעשויה ויכולה לפגוש בני אדם רבים (בעיקר ילדים) במהלך החיים שלהם. מחלה זו, היא דלקת אוטואימונית המופיעה בכלי הדם בגוף. ישנם כמה וכמה סוגים של מחלות דלקתיות בכלי הדם, ולמרבה המזל, פורפורה נחשבת כיום לאחת מתוך המחלות הקלות שנכנסות תחת קבוצה זו.

מה הם הגורמים השונים להופעת פורפורה?

הספרות הרפואיות עדיין לא הצליחה להניח את האצבע במדויק על הגורמים השונים להופעה של מחלה זו, אך גם במקרה זה, בדומה למקרים רבים אחרים של מחלות אוטואימוניות שונות, יש קשר ישיר בין הופעה של פורפורה לבין וירוסים שקשורים למערכת הנשימה.

מי נמצא בקבוצת סיכון למחלה בפורפורה?

במרבית המקרים, מחלת הפורפורה תופיע בעיר אצל ילדים קטנים, לרוב מדובר על ילדים הנמצאים מתחת לגיל שבע בסך הכל. אולם, מחלה זו יכולה להופיע גם אצל אנשים מבוגרים, ולא חסרים מקרים בהם אנשים רבים הבחינו במחלה זו שמתפרצת אצלם. בנוסף, אצל אנשים מבוגרים שחווים את המחלה זו, לעתים קרובות יש גם סיבוכים של המחלה.

מה התסמינים שמאפיינים את המחלה הזו?

התסמין העיקרי והבולט ביותר של המחלה הוא הפריחה בעור. חשוב לזכור כי מדובר בפריחה שנוצרת כתוצאה מדימום בכלי הדם הקטנים, מה שנקרא בעצם נימים שיורדים אל תוך הרקמות מתחת לעור. למעשה, מדובר בנגעים מאוד קטנים, לרוב שטוחים, שהגוון שלהם נוטה להשתנות ואף להפוך לגוון סגול. ברוב המקרים הנגעים האלה יופיעו ברגליים ובעכוז. תסמינים נוספים שמאפיינים את המחלה הם כאבים במפרקים, נפיחות מסביב למפרק לצד הגבלה תנועתית. לרוב זה בא לידי ביטוי בברכיים או בקרסוליים ואצל אנשים ספציפיים, גם בשורש כף היד, במרפקים ובאצבעות של הידיים. רגישות ונפיחות באזור המפרק מאפיינים גם כן את המחלה. בכל אופן, אם אם סובלים מאחד או יותר מהתסמינים הללו, יש לגשת כמה שיותר למומחה ראומטולוג לאבחון והתאמת טיפול ראוי.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: