מה זה OCD וכיצד ניתן להתמודד עם הפרעה זו?

ניווט מהיר

הפרעה טורדנית כפייתית, או כפי שהיא נקראת בלועזיתOCD, היא אחת מההפרעות המטרידות ביותר, איתן אנשים רבים מתמודדים מידי יום. הפרעה טורדנית כפייתית, היא כזו שיכולה להביא להתקפי חרדה רבים אצל אנשים שסובלים ממנה. בשורות הקרובות, ריכזנו לכם מידע נוסף על הפרעה טורדנית כפייתית, מידע אשר יכלול את הסוגיות הבאות – מה זה הפרעה טורדנית כפייתית, מה הם התסמינים השונים של הפרעה טורדנית כפייתית, וכיצד ניתן לטפל ולסייע לאנשים שסובלים מהפרעה זו?

בתור התחלה – מה זה הפרעה טורדנית כפייתית (OCD)?

הפרעה טורדנית כפייתית, היא הפרעה התנהגותית שמגיעה בקשת רחבה מאוד של צורות שונות, ובנוסף, מדובר על הפרעה שעשויה להגיע בדרגות שונה של חומרה. לאורך זמן, הפרעה זו משפיעה רבות על התפקוד התקין של בני האדם שסובלים מנה. מאוד קשה להגדיר הפרעה טורדנית כפייתית, אך ניתן להגיד שמי שסובל מהפרעה זו, עשוי להתאפיין ב- מחשבות לא רצוניות, חוזרות ונשנות, מחשבות שנמצאות עמוק בראש של אותם האנשים, ולאט לאט מדובר על מחשבות שגם יוצרות חרדה של ממש. לעתים קרובות, אנשים שסובלים מהפרעה זו, הם אנשים שסובלים ממצב של פרפקציוניזם ברמות גבוהות ומדאיגות.

כיצד ניתן לדעת אם אדם סובל מהפרעה טורדנית כפייתית?

אלו הם התסמינים השונים שמעידים על נוכחות של הפרעה טורדנית כפייתית:

  • צורך גדול להקפיד על סדר מדוקדק וקפדני
  • צורך עז לאגור ולאסוף חפצים
  • מחשבות חוזרות שנתקעות בראש לאורך זמן
  • פחד וחרדה גדולה מזיהום, מחלות, וכיוצא בזאת

האם אנשים שסובלים מ OCD יכולים לנהל אורח חיים תקין?

בעיקרון, ישנם טיפולים כאלה ואחרים שעשויים לסייע רבות לאנשים שסובלים מOCD. טיפולים אלה, נועדו לסייע לאנשים שסובלים מהפרעה זו, לנהל אורח חיים לצד הOCD.

איך מטפלים?

כדי לטפל בצורה עמוקה, יסודית ומקצועית בבעיה, יש להתייחס לשני המרכיבים שלה. המחשבות הטורדניות מצד אחד, וההתנהגות שחוזרת על עצמה מהצד השני. הרי לכולנו יש רגעים שאנחנו חושבים שעות נוספות ומשהו מטריד אותנו מאוד. אבל, שזה קורה כל הזמן, זה פוגע באיכות החיים שלנו ושחרדות ופחדים מתלווים לזה, חייבים לטפל. ברוב המקרים, בעיקר החמורים שבהם, מומלץ לטפל באמצעות טיפול CBT שזה בעצם טיפול התנהגותי המסייע לנטרל את המחשבות שלנו ועוזר לנו להימנע מכל הטקסים וההרגלים הלקויים שלנו. ניתן גם לטפל בשיטות נוספות, כמו טיפול קוגנטיבי התנהגותי, טיפול באמצעות פרחי באך להורדת הפחדים והלחצים שיש בגוף וכיוצא בזה. כדי שהטיפול יהיה יעיל המטופל צריך לעבור אותו בהדרגה ובהתאם לצרכים שלו. לפעמים, במקרים חמורים גם המשפחה צריכה להיות מעורבת בתהליך. כדאי לפנות לאיש מקצוע בתחום המתמחה בטיפול בבעיה מהסוג הזה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: