הדברת מזיקים

ניווט מהיר

מזג האוויר החם והלח ששורר בישראל לאורך כל השנה כמעט מזמן לכאן לא מעט סוגים של מזיקים, חרקים, זבובים ומעופפים. באופן כללי ובקנה מידה קטן אפשר לומר שאין הם מזיקים לבריאות אך במקרה שבו יש הרבה מהם זה בהחלט יכול להצביע על בעיה תברואתית או אפילו לגרום לבעיה כזאת. דבר נוסף ולא פחות חשוב הוא הטרדה שהם מביאים או הנזק שהם עלולים לגרום למבנה או לבית שמתגוררים בו. מסיבות אלה מומלץ לבצע מדי פעם הדברת מזיקים שתשאיר אותם רחוק מהמקום שבו מקיימים חיים רגילים ושגרתיים וכמובן מתעסקים עם אוכל וחומרי גלם של מזון. כאשר מדברים על הדברת מזיקים באופן כללי אפשר להתייחס לכל קבוצת המזיקים שכוללת בתוכה כמה וכמה תת קבוצות או להתייחס להדברה כנגד סוגים ספציפיים.

 

סוגים שונים של מזיקים

כאמור, כאשר מדברים על מזיקים באופן כללי מתכוונים לקבוצה לא קטנה של חרקים, מזיקים או מעופפים שעלולים להוות מטרד או שמסיבות אחרות לא רוצים שהם יתקרבו אל הבית. תחת קבוצה זו אפשר למנות תיקנים (ג'וקים), נמלים, זבובים ויתושים, שממיות, זוחלים למיניהם ולפעמים אפילו נחשים או יונים. יונים אמנם לא מזיקות אך הן בונות קינים ומטילות ביצים, מה שהופך לבעיה תברואתית קשה. פעולה מקצועית של הרחקת יונים נדרשת בדרך כלל באזורים של נישות או נקודות מסתור במבנה שמזמנים אליהם את היונים ומעודדים את בניית הקינים. במקרה של היונים ההרחקה לא בהחלט תפגע בהן עצמן ומה שצריך זה לחסום בפניהן את האפשרות להגיע אל המרפסת או מסתור הכביסה, בעוד כאשר מדברים על מזיקים אחרים הרי שהכוונה היא למנוע מהם להתרבות גם במחיר של הריגה של כמה פרטים מהם. נמלים או יתושים עלולים גם לפגוע בבריאות או לחדור אל תוך אריזות של מוצרי מזון ומכאן החשיבות להשמיד אותם ולמנוע מהם לחזור.

 

החשיבות של הדברה נכונה ומתאימה

מי שסבור שהוא צריך להזמין שירות מקצועי של הדברה צריך ליצור קשר עם מי שעתיד לעשות זאת אך לא לפני שיוודא שמדובר במדביר מקצועי, מוסמך ומורשה. בנוסף צריך לשתף אותו בנוגע לאילו סוגים של מזיקים או חרקים מדובר על מנת שהוא ימליץ על הדרך הנכונה והטובה ביותר לבצע את ההדברה. ברוב המקרים אף אחד לא רוצה לחזור על ההדברה יותר מפעם אחת תוך פרק זמן קצר ולכן חשוב מאד שחומר ההדברה יהיה זה שאכן יפגע במעגל החיים של אותה משפחת חרקים או מזיקים. לפעמים יהיה מדובר בקוקטייל של חומרי הדברה על מנת להגיע לתוצאות מיטביות ואיכותיות ולפעמים יהיה למדביר רעיון אחר שלדעתו יהיה הכי נכון לבצע במקום הספציפי שבו מדובר. זו החשיבות של קבלת ייעוץ מקצועי לפני ביצוע ההדברה.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: