טנטרום

ניווט מהיר

אין ספק שגידול ילדים וניהול משפחה הם אתגרים לא פשוטים והורים רבים מוצאים את עצמם מתקשים לבחור את ההחלטות הנכונות בעת סיטואציות מגוונות. טנטרום הוא אחת מהתופעות האלה ויש לא מעט הורים שבאמת חוששים ממנה. מדובר בהתפרצות זעם של פעוט או ילד ואף פעם אי אפשר לדעת בדיוק איך היא תקרה, מתי או מה יגרום לה. לא בהכרח יהיה מדובר בילדים רגישים במיוחד והטנטרומים יכולים להיות מנת חלקם של כל ההורים. הנושא של טנטרום וההתמודדות עם התפרצויות הזעם של הילדים הוא נושא שמעסיק לא מעט הורים שמחפשים רעיונות ופתרונות לא רק להתמודד בזמן אמת עם הטנטרום אלא למנוע אותו לחלוטין. חשוב להבין שמדובר בעניין הורי לכל דבר ועניין שיכול לקרות בכל משפחה ואצל כל ילד ולכן אל לא להורה לחשוב שמדובר בכישלון שלא או בחוסר מסוגלות שלו להתמודד עם גידול הילדים שלו.

 

מתי עלול להתרחש טנטרום?

התפרצות הזעם יכולה להגיע בכל סיטואציה או מצב שבהם הילד או הפעוט לא מרוצה. הוא יכול לכעוס על תשובה שניתנה לו או על פעולה שבוצעה והטנטרום יכול להיות מגוון מאד בדרך התגובה של הילד, בעוצמה שלו, בדרגת הקולניות שלו ובפרק הזמן שייקח להרגיע אותו. הורים רבים נמנעים מלהגיע למקומות ציבוריים עם הילדים שלהם על מנת למנוע כל סוג של חיכוך אך כאמור כאשר מבינים שמדובר בחוסר שביעות רצון שיכולה לקרות לכל אחד – קל יותר להתכונן לקראתה ולקבל את ההחלטה בנוגע להתמודדות איתה. באתר האינטרנט imameamenet.co.il אפשר לקרוא לא מעט מידע מקצועי אודות הטנטרוום עצמו, כמו גם לקבל רעיונות להתמודדות יעילה ונכונה איתו. אפשר לראות בטנטרום ניסיון הורי להציב גבולות בפני הילד ולא לאפשר לו להתנהג בצורה לא רצויה או לא מקובלת, גם אם הוא כועס או לא שבע רצון ממה שקורה באותו הרגע.

 

סוגי התמודדות עם טנטרום

יש לא מעט דרכים שבעזרתן יכולים הורים להתמודד עם הילדים הכעוסים והלא מרוצים שלהם. גם לבחור שלא לצאת מהבית למקום הומה אדם היא בחירה ראויה אך כאמור יש חשיבות להצבת הגבולות ולכך שההורה לא מקבל את ההתנהגות של הילד. כתלות בסיטואציה המדוברת ההורה יחליט אם הוא משנה את דעתו ומרצה את הילד או שהוא נשאר דבק בעמדתו ופחות יהיה לו משנה שהילד כעוס ומתפרץ. יש הורים שפשוט ימתינו עד שהתפרצות הזעם תחלוף בעצמה וגם זו דרך לגיטימית להתמודד עם המצב. אפשר להיות בטוחים שעם הזמן גם הילד יבין שלא תמיד הוא יקבל את מה שהוא רוצה וכדרכו של עולם – לפעמים הוא ימצא את עצמו לא מרוצה. החוכמה האמיתית היא לשמור על התנהגות חברתית ראויה גם כשכחשים תסכול או חוסר סיפוק.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: