מושגים בצילום

ניווט מהיר

צילום זו אמנות. המצלמות הביתיות מציעות פונקציות מרובות, ומאפשרות לנו להנציח רגעים, אובייקטים ודמויות באופן הרצוי. המצלמות המקצועיות לוקחות אותנו עוד כמה צעדים קדימה, ומאפשרות לאנשי המקצוע להפיק תוצרים משובחים ואמנותיים פי כמה. בכל מצלמה שאתם לא משתמשים, חשוב שתהיה לכם שליטה טובה במצלמה, ותכירו מושגים בצילום שישפרו את הביצועים ולכן גם את התוצרים שלכם. במאמר זה תוכלו לקבל היכרות ביסית עם מספר מושגים משמעותיים בתחום הצילום.

מה שחשוב לדעת ולהכיר

ISO – מדד שמציין את טווח הרגישות לאור. ככל שהרגישות ברמה גבוהה יותר, כך אפשר יהיה לצלם תמונות טובות יותר, גם במקרה בו תנאי התאורה בשטח אינם מהטובים.

רזולוציה – זו רמת החדות של התמונה. ככל שהרזולוציה גבוהה יותר, כך ניתן לצלם תמונות בחדות גבוהה יותר. כמו כן רזולוציה גבוהה תאפשר לשמור על חדות גם בהגדלה של התמונה.

מהירות הסגר – הסגר הוא אחד מחלקי המצלמה, הוא נפתח בעת ביצוע הצילום וכך מתאפשרת חדירה של אור. הסגר הוא זה שקובע את פרק הזמן בו יחדור אור. ככל שהסגר יהיה פתוח זמן רב יותר, כך התמונה תהיה אמנותית יותר. בנוסף, סגר פתוח לזמן רב יותר יאפשר לנו לצלם תמונות איכותיות גם בסביבה חשוכה. אם כי סגר שנפתח לזמן קצר מאפשר 'לתפוס' תנועה מהירה, ולקלוט בעין המצלמה רגעים קצרים.

טווח צמצם – התפקיד של הצמצם הוא לקבוע מהי כמות האור שתיכנס לעדשה. הגודל של הצמצם יסומן במצלמה באות f, ככל שהמספר ליד האות יהיה נמוך יותר, הצמצם יהיה פתוח יותר, כך תתאפשר כניסה לכמות גדולה יותר של אור לעדשה.

מושגים בסיסיים בצילום – מידע נוסף

לעיל פורטו מושגים בצילום וכן מידע לעניין צילום פקשוטים, מלבד לאלו שהוזכרו לעיל בהקשר של חלקי המצלמה והפונקציות שלה, חשוב להכיר מושגים בסיסיים בצילום נוספים. גם להם השפעה על איכות התמונה ועל הצילום.

קומפוזיציה – מושג בצילום שמשתמשים בו גם בתחומים שונים, בתחום הצילום המושג קומפוזיציה מתייחס לאופן בו מאורגנים האובייקטים המצולמים בתמונה. כאשר יוצרים את הקומפוזיציה, המטרה הינה לאפשר למתבונן בתמונה לראות את כל הפריטים שמרכיבים אותה. כמו כן קומפוזיציה טובה תמשוך את העין ותעורר התעניינות בתמונה.

עומק שדה – לעניין מושגים בצילום מבחינים בין שני סוגים של עומקים. עומק רדוד ועומק גבוה. העומק של הצילום ינוע בין שתי ההגדרות הללו. בצילום בעומק שדה רדוד חלקי התמונה שאינם האובייקט המצולם יהיו מטושטשים. ואילו בצילום בעומק שדה גבוה, גם החלקים שנמצאים מאחורי האובייקט המצולם יוצגו בחדות.

פוקוס – מיקוד. המונח מייחס לרמת החדות שתושג ביחס לאובייקט אותו מצלמים. בחירת העדפה משפיעה על רמת המיקוד. גם גודל הפתיחה של הצמצם והתאמת כמות האור וזמן החשיפה לאור משפיעות על הפוקוס. במצלמה מקצועית ניתן לקבוע את הגדרות הפוקוס לפי הפרמטרים השונים באופן ידני. אך במצלמות דיגיטליות רגילות המנגנון אוטומטי ובלתי אפשרי לבצע בו התאמות ושינויים.

מושגים בצילום סטילס

כל המושגים הללו רלוונטיים בעיקר למי שמתעניין בנושא מושגים בצילום סטילס. אם כי יש מושגים בצילום שרלוונטיים בהחלט גם בתחום צילומי וידאו. אך בצילומי וידאו יהיו מושגים בצילום נוספים שקשורים לתנועה, להתמקדות בתנועות, לזווית הצילום וכן ליציבות המצלמה.

מונחים בצילום ורמת המקצועיות

מונחים בצילום משליכים על רמת המקצועיות ועל יכולת השליטה של הצלם על המצלמה שלו. ככל שיש הבנה מעמיקה יותר בנושא מושגים בצילום, ככל שיש יותר ידע, מיומנות ושליטה, כך התמונות תהיינה טובות יותר, כך ההסרטות תהיינה חדות יותר. זו הסיבה לבחור צלם מקצועי ומנוסה, זו הסיבה לקבל המלצות וללכת על הטוב ביותר!

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: