אטופיק דרמטיטיס

ניווט מהיר

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה כרונית של העור. מכיוון ששטח הפנים של עור הגוף גדול מאד הרי שהוא בא במגע עם האוויר כל הזמן ולכן הוא חשוף לתנאים חיצוניים שבהם חיים – מזג אוויר חם ויבש, רמה גבוהה של זיהום אוויר, בגדים לא נוחים או כאלה שמציקים וגורמים לגירוי ועוד. מצד אחד העור הוא מה ששומר את כל איברי הגוף במקומם ומגן עליהם מפני כל התופעות החיצונית אך מצד שני זה בדיוק מה שהופך את העור לרגיש ופגיע. אטופיק דרמטיטיס היא מחלה שגם מכונה אסטמה של העור, שכן התסמינים שלה מזכירים חוסר יכולת או הצלחה לנשום כמו שצריך והגירוי האדמומי הוא התוצאה של זה. אפשר לראות את התסמינים של המחלה אצל אנשים בכל הגילאים ואפילו אצל תינוקות בני יומם. ככל שנמצאים במקום שיש בו יובש קיצוני של האוויר או רמה גבוהה של זיהום אוויר – כך עולה הסיכון להתפתחות של המחלה.

 

התחום הרחב של מחלות עור

כאשר מדברים על אטופיק דרמטיטיס מתכוונים רק לסוג אחד של מחלת עור מוכרת ונפוצה. ישראל היא מדינה קטנה שיש בה שינויים מהותיים, שלא לומר קיצוניים בתנאי מזג האוויר שמשתנים תוך פרקי זמן קצרים ולא תמיד עור הגוף מצליח להתמודד עם השינויים האלה או מצליח להספיק להסתגל אליהם. זו רק אחת מהסיבות אשר בגינה מומלץ להלביש לתינוקות קטנים בגדים ארוכים ולדחות ככל האפשר את המגע של העור העדין שלהם עם האוויר. יש פעמים שבהן נדמה שמתפתחת אקזמה בידיים ולאחר בירור רפואי מדוקדק ומעמיק יתברר שמדובר באטופיק דרמטיטיס. חשוב לדעת שאפשר לפתח את המחלה בכל שלב בחיים ולכן כיום ידוע על לא מעט ילדים, תינוקות וגם אנשים מבוגרים שסובלים ממנה ומחפשים את הפתרונות ודרכי ההתמודדות והטיפול הטובים יותר. עם ההתפתחות שחלה הן ברפואה המערבית והן ברפואה האלטרנטיבית אפשר להתרשם ממגוון רחב של אפשרויות טיפול והתמודדות וכל אחד צריך לבחור את זו שתתאים לו ביותר.

 

החשיבות של טיפול נכון באטופיק דרמטיטיס

מכיוון שיש כיום לא מעט אפשרויות טיפול או הקלה על התסמינים של אטופיק דרמטיטיס הרי שחשוב מאד לבחור את השיטה הכי מתאימה עבור כל אחד. לא מומלץ, למשל, לבחור בדרך תרופתית שאולי תימצא כיעילה אך עלולות להתפתח תופעות לוואי לעצם השימוש בתכשירים שיש בהם גם מרכיבים כימיים שנחשבים ללא בריאים ולא ידידותיים לעור. עניין זה מקבל משנה חשיבות בעיקר כאשר מדובר בעורם העדין של תינוקות וילדים צעירים. כאשר מקבלים ייעוץ טיפולי ממי שבקיא בתחום זה ומכיר היטב את הגורמים לתופעה יהיה קל יותר להתוודע לכל אפשרויות הטיפול וההתמודדות ועם הזמן אפשר יהיה למצוא את השיטה הכי מתאימה עבור כל אדם על פי המצב והגיל שלו.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: