האם טיקים עוברים?

ניווט מהיר

טיקים הם תנועות פיזיות לא רצוניות שהגוף מבצע מבלי שיש שליטה עליהן. הן יכולות לבוא לידי ביטוי בחלקים או איברים רבים של הגוף ודרגת החומרה שלהן, מבחינת כמה הן בולטות לעין כלפי חוץ יכולה גם היא להיות מגוונת. יש מי שהטיקים ילוו אותו ממש מגיל ילדות צעיר ויש מי שהם יתפרצו בשלב יותר מאוחר. יש מי שאי אפשר אפילו יהיה להבחין שיש לו טיקים, לעומת מי שהטיקים שלו יהיו בעצם תנועות גדולות ומשמעותיות שאי אפשר יהיה שלא לשים אליהן לב. כאשר הטיקים מאובחנים מיד עולה השאלה האם טיקים עוברים או שמא מדובר בתופעה שתלווה לאורך כל החיים. חשוב לדעת שהתשובה לכך חייבת להיות פרטנית ואישית עבור כל אדם בנפרד שמתמודד עם טיקים.

 

מה ההתנהלות כאשר מתעורר חשד לטיקים?

הורה ששם לב לתנועות בלתי רצוניות אצל הילד שלו או מי שחווה אותן בעצמו צריך מיד לגשת אל אנשי מקצוע רפואיים או טיפוליים שמכירים את התחום ויש להם ניסיון רב בעיסוק בו. כמו כל נושא חדש שמגלים לבטח רוצים לקבל כמה שיותר מידע מקצועי ומהימן, כמו זה שאפשר לקרוא באתר האינטרנט tics.co.il העוסק כולו בטיקים או בהפרעות נוירולוגיות אחרות שבאות לידי ביטוי בצורה פיזית גלויה לעין. יתכן ויהיה מדובר בהתפרצות של טיקים בשל אירוע טראומתי שקרה ואפשר לעבד אותו כדי להתמודד איתו טוב יותר ויכול להיות שהחמרה של מחלה קיימת גרמה לטיקים להופיע. לגבי התשובה לשאלה האם טיקים עוברים יש גם חשיבות לאבחון מדויק של סוג הטיקים. 

 

החשיבות של קבלת מידע מהימן, מקצועי ועדכני לגבי טיקים

כמו בכל תחום רפואי – גם בנושא של טיקים יש כל הזמן התקדמות ומחקרים שמצעידים את הנושא קדימה ומחדשים מידע מהותי עבור מי שנחשף לראשונה לטיקים או שמתמודד איתם כבר כמה שנים. בזכות המידע הזה אפשר לדעת בדיוק איך להתמודד בצורה מושכלת ומותאמת אישית וכמובן להתוודע לאנשי מקצוע שמטפלים בעניין ויש להם ידע וניסיון רב, כמו גם הצלחות מרובות. דבר נוסף ולא פחות חשוב הוא ליצור קשרים עם אנשים שחווים את אותם התסמינים על מנת שתהיה קהילה תומכת שמכירה את העניין ושיתוף הרגשות או התחושות יכול להיות חשוב ומשמעותי לתחושת ההקלה. דרך זו היא הנכונה והכדאית ביותר להתמודד איתה ואין ספק ששילוב של כמה פעולות יכול לעשות את ההבדל וכך כל אחד ימצא את הדרך שלו לחיות בשלום עם הטיקים.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: