סרטן השד – מהו ואיך לאבחן אותו מוקדם?

ניווט מהיר

סרטן השד מהווה למעשה את המחלה הממארת הנפוצה ביותר אצל נשים בעולם המערבי כולו, ובישראל בפרט. בכל שנה, המספרים מדברים על כ 4000 מאובחנות חדשות בסרטן זה, רק בישראל! בשורות הקרובות, נביא לכם מידע חשוב ורלוונטי על מחלת הסרטן הזו, על התסמינים המקדימים שלה, וכיצד ניתן לאבחן אותה מוקדם ולמעשה להציל חיים לגמרי.

מבוא לסרטן השד

על פי מחקרים רפואיים רבים שנמצאים כיום בעולם, הסטטיסטיקה מדברת למעשה על כך שמתוך כל שמונה נשים במדינת ישראל, אחת אמורה לחלות בסרטן השד באופן סטטיסטי. מחקרים אלה מוסיפים לדבר על כך שככל שהגיל עולה, כך גם הסיכון לחלות בסרטן זה אצל אותן אנשים הוא סיכוי שרק הולך וגובר. במחקרים אלה, מדובר על כך שיש קשר ישיר בין נשים יהודיות, לבין שכיחות גבוהה אפילו יותר לחלות בסרטן זה, זאת כאשר סיבות אלה הן לא ברורות וידועות למדע הרפואי עד הסוף. באתר naturalvision.co.il תוכלו לקרוא מידע נוסף על סרטן השד.

כך נוכל לאבחן מוקדם ולמעשה להציל חיים

בדומה למחלות אחרות רבות, ובפרט, בדומה לכל סוגי מחלות הסרטן השונות, גם במקרה של סרטן זה זה דיי ברור ומוכח – גילוי ואבחנה מקדימים של סרטן זה אצל נשים יכול להציל חיים ממש. להלן מספר דרכים לאבחן ולגלות מוקדם את נוכחות סרטן השד בגופכן:

בדיקה של רופא מומחה אחת לשנה

בדיקת שד ידנית על ידי רופא מומחה היא בדיקה אשר מומלצת מאוד אחת לשנה.

בדיקה ממוגרפית

הבדיקה החשובה ביותר מכל בדיקות סרטן השד השונות! בדיקה זו יכולה להציל חיים של ממש ולמנוע את התפשטות הסרטן לאזורים אחרים בגוף.

בדיקת אולטראסאונד

מדובר על בדיקה נוספת אשר מהווה בדרך כלל מעין השלמה לבדיקה הממוגרפית.

למעשה, כל אישה מעל גיל 30 וכל אישה עם רקע גנטי של המחלה צריכה להגיע לכירורג או כירורגית שד לבדיקה פעם בשנה או פעם בשנתיים לפי הנחייתה. בנוסף, ניתן לעשות בדיקה עצמאית כדי לזהות האם יש גושים חשודים. אחד הדברים שיכולים להציל חיים ולמנוע טיפולים אגרסיביים הוא אבחון מוקדם של המחלה על כל המשתמע מכך ולכן יש לגלות עירנות ולבצע את הבדיקות לפי ההנחיה הרפואית של הרופא או הרופאה שלכם. בדיקה נוספת שמומלץ לעשות היא בדיקה גנטית אשר בודקת את הסבירות לחלות בסרטן השד, סרטן הרחם, סרטן השחלות ובמידה והגן הזה קיים, יש לא מעט דברים שניתן לעשות בכדי להקדים תרופה למכה.

לסיכום, סרטן השד היא ללא ספק בין המחלות היותר מפחידות ולא פשוטות להתמודדות שקיימות, אך היא גם נפוצה מאוד ולכן חשוב מאוד להיות מודעים אליה ולעשות את כל הבדיקות הדרושות.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם: